Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś zacząć od unikania cukru (węglowodanów) i skrobi (np.chleba). To stara zasada: od ponad 150 lat istnieje nieskończona liczba diet odchudzających opartych na jedzeniu mniejszej ilości węglowodanów. Nowością jest to, że dziesiątki współczesnych badań naukowych dowiodły, że niski poziom węglowodanów jest najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie masy ciała .
Ogranicz węglowodany
Podstawą diety ketogenicznej jest radykalne ograniczenie liczby węglowodanów w naszej diecie. Pozwala to na szybką i trwałą utratę wagi, która w dodatku nie ma negatywnych skutków ubocznych.
Oczywiście, schudnąć można na prawie każdej diecie – po prostu spożywaj mniej kalorii niż spaliłeś, prawda? Problem z tą radą polega na tym, że ignoruje pewien bardzo ważny czynnik: głód. Większość ludzi nie lubi “po prostu jeść mniej”, i cały czas być głodnym. Normalna osoba prędzej czy później zrezygnuje i złamie założenia diety, co poskutkuje efektem yo-yo.
Główną zaletą diety ketogenicznej jest to, że nie będziesz na niej głodny. Cukier i skrobia sprawiają, że odczuwamy głód za każdym razem kiedy skończymy trawić poprzedni posiłek, a ich unikanie może uregulować apetyt. Twoje ciało potrzebuje odpowiedniej liczby kalorii, ale nie musisz przejmować się ich liczeniem. Tak więc: kalorie się liczą, ale nie trzeba ich liczyć.
Badanie z 2012 roku wykazało również, że ludzie na diecie ketogenicznej spalają o 300 kalorii więcej dziennie – podczas odpoczynku! Według jednego z profesorów z Harvardu, który prowadził badanie, ta ilość “równa się liczbie kalorii zwykle spalanych w ciągu godziny aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”.
W skrócie: Dieta ketogeniczna zmniejsza głód i ułatwia kontrolowanie apetytu. Może nawet zwiększyć spalanie tłuszczu podczas odpoczynku.
Przechodząc na dietę zazwyczaj marzy się o szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów i osiągnięciu satysfakcjonujących efektów. Niestety, zobaczenie błyskawicznych rezultatów nie zawsze jest możliwe. Jedno jest pewne – na diecie ketogenicznej można schudnąć. Pytanie brzmi tylko ile?
Ketoza to podstawa
O co chodzi z ketozą? Szybkie przypomnienie: pierwszą wskazówką było zmniejszenie ilości zjadanych węglowodanów. Dzieje się tak dlatego, że dieta ketogeniczna obniża poziom hormonu insuliny magazynującego tłuszcz, umożliwiając zmniejszenie poziomu tłuszczu w organizmie i uwolnienie zgromadzonej energii. Dzięki temu możesz spożywać mniej kalorii niż zużywasz – bez głodu – i schudnąć. Kilka wymienionych poniżej wskazówek dotyczy dopracowania diety, aby poprawić jej efekty. Ketoza nie jest konieczna aby schudnąć – pomaga tylko przyspieszyć efekt diety ketogenicznej.
Ketoza
Ketoza to stan, w którym organizm wykazuje wyjątkowo wysoką tendencję do spalania tłuszczu. Nawet mózg działa wtedy korzystając ze zgromadzonej w tłuszczu energii.
Aby zachęcić organizm do produkcji ketonów, ilość insuliny we krwi powinna być niska. Im niższy poziom insuliny, tym szybsza produkcja ketonów. A kiedy masz dobrze kontrolowaną, wystarczająco dużą ilość ketonów we krwi, jest to w zasadzie dowód, że twoja insulina jest na niskim poziomie – a zatem, że czerpiesz maksymalny efekt z diety ketogenicznej. To nazywamy optymalną ketozą.
W skrócie: jeśli chcesz schudnąć bardzo szybko, postaraj się wejść w stan ketozy. Nie jest to jednak koniecznie do utraty wagi na diecie ketogenicznej!
Jedz tylko kiedy jesteś głodny
Nie bądź głodny. Najczęstszy błąd podczas rozpoczynania diety ketogenicznej to zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów, a jednocześnie unikanie tłuszczów. Węglowodany i tłuszcze są dwoma głównymi źródłami energii w ciele i potrzebujemy przynajmniej jednego z nich.
Unikanie zarówno węglowodanów, jak i tłuszczu prowadzi do głodu, zwiększonego apetytu i zmęczenia. Prędzej czy później ludzie nie mogą tego znieść i poddają się. Rozwiązaniem jest spożywanie zdrowego i naturalnego tłuszczu, na przykład masła, tłustej śmietany, oliwy z oliwek, tłustego mięsa, tłustych ryb, boczku, jajek lub oleju kokosowego. Dokładniejsze instrukcje dotyczące układania diety znajdziesz w artykule co jeść na diecie ketogenicznej.
Zawsze jedz do syta, szczególnie na początku procesu odchudzania. Dietaketogeniczna oznacza, że tłuszcz, który spożywasz, zostanie spalony jako paliwo przez twoje ciało, ponieważ twoje poziomy insuliny hormonalnej przechowującej tłuszcz zostaną obniżone. Oprócz korzyści wynikających z zapobiegania cukrzycy, staniesz się maszyną spalającą tłuszcz – i stracisz wagę bez głodu.
Czy nadal boisz się tłuszczów nasyconych? Nie warto. Strach przed tłuszczami nasyconymi opiera się na przestarzałych teoriach, które zostały obalone przez współczesną naukę. Masło jest dobre. Jednakże, jeśli wolisz, możesz jeść głównie tłuszcze nienasycone (np. oliwę z oliwek, awokado, tłuste ryby). Można to nazwać dietą śródziemnomorską o niskiej zawartości węglowodanów i również przynosi świetne efekty.
W skrócie: przy tej diecie nie musisz chodzić głodny. Zaufaj swojemu ciału i jedz wtedy, kiedy masz na to ochotę!
Jedz produkty naturalne
Pamiętaj: Skuteczna dieta niskowęglowodanowa do odchudzania powinna opierać się na prawdziwym, zdrowym jedzeniu.
Prawdziwe jedzenie to te produkty, które ludzie jedli przez tysiące lub nawet miliony lat, np. mięso, ryby, warzywa, jajka, masło, oliwa z oliwek, orzechy itp.
Nie jedz wszystkiego z umiarem. Skup się na składnikach, które są dla Twojego ciała dobre, a kiedy jesteś głodny, jedz naturalne produkty w ilości, która wystarczy Ci do zaspokojenia głodu.
W skrócie: jedz produkty jak najbardziej naturalne.
Unikaj jedzenia owoców
Ta rada jest kontrowersyjna, ponieważ owoc ma dziś niemal magiczną “aurę zdrowia”. Ludzie chcą wierzyć, że owoce są zdrowe i pożywne ale niestety zawierają one bardzo dużo cukru – około 10% (reszta to głównie woda).
Pięć porcji owoców dziennie zawiera tyle cukru, ile znajdziemy w półlitrowej butelce Coca-Coli. Mimo powszechnego przekonania że jest to coś zupełnie innego, skład cukrów w owocach jest praktycznie identyczny jak w słodyczach (około 50% glukozy, 50% fruktozy).
Cukier z owoców może zaburzyć spalanie tłuszczu, zwiększyć uczucie głodu i spowolnić utratę wagi. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, unikaj owoców – lub ciesz się nimi od czasu do czasu.
Ale czy owoce nie są naturalne?
Większość ludzi wierzy, że owoce są zaprojektowane przez naturę, a przez to zdrowe, ale dzisiejsze owoce ze sklepu mają niewiele wspólnego z wyglądem i składem owoców zanim ludzie zajęli się ich hodowlą. W nowoczesnych uprzemysłowionych owocach jest znacznie więcej cukru niż w tych zaprojektowanych przez naturę.
W skrócie: owoce, które możesz kupić w sklepie mają niewiele wspólnego ze swoimi zdrowymi przodkami. Unikaj ich.
Unikaj picia piwa
Piwo zawiera szybko strawne węglowodany, które spowalniają spalanie tłuszczu . Jest ono czasami określane jako “płynny chleb”.
Przy odchudzaniu lepiej spożywać wytrawne wino lub mocne i nie słodkie trunki takie jak wódka czy koniak.
Napoje te prawie nie zawierają cukru, więc są lepsze niż piwo. Mimo to duże ilości alkoholu mogą nieco spowolnić utratę wagi, więc umiarkowanie w piciu jest nadal dobrym pomysłem.
W skrócie: dla piwa stanowcze nie, to po prostu chleb w płynie.
Unikaj sztucznych słodzików
Wiele osób zastępuje cukier sztucznymi substancjami słodzącymi w przekonaniu, że zmniejszy to ilość spożytych kalorii i spowoduje utratę wagi. Badania nie wykazały jednak żadnego pozytywnego wpływu na utratę wagi poprzez spożywanie sztucznych słodzików zamiast zwykłego cukru.
Zamiast tego, zgodnie z badaniami naukowymi, sztuczne słodziki mogą zwiększyć i utrzymać apetyt na słodycze. Niedawno przeprowadzone niezależne badania wykazały, że zamiana napojów ze sztucznymi słodzikami na wodę wyraźnie pomogła kobietom w zrzuceniu wagi.
Może to być spowodowane faktem, iż organizm zwiększa wydzielanie insuliny oczekując, że cukier jednak pojawi się we krwi. Gdy tak się nie stanie, poziom cukru spada, wzrasta za to głód.
Ponadto, sztuczne słodziki mogą podtrzmywać uzależnienie od słodyczy i zwiększać apetyt na przekąski. Ponadto, długoterminowe skutki spożywania sztucznych substancji słodzących są nieznane.
Nawiasem mówiąc, Stevia jest sprzedawana jako naturalna alternatywa dla sztucznych słodzików. To tylko chwyty marketingowe. W przetworzonym super słodkim białym proszku, takim jak Stevia nie ma nic naturalnego.
Jeśli masz problem z utratą wagi, sugeruję, aby całkowicie unikać słodzików. Jako bonus wkrótce zaczniesz cieszyć się naturalną słodyczą prawdziwego jedzenia, gdy nie będziesz już przystosowany do przytłaczającej sztucznej słodyczy fast-foodów i “dietetycznych” napojów gazowanych.
W skrócie: słodziki nie dostarczą Ci kalorii, ale podtrzymają uzależnienie od cukru.
Jedz mniej produktów mlecznych i orzechów
Czy możesz jeść tyle, ile chcesz, i nadal tracić na wadze? Tak, ale tylko przy diecie ketogenicznej, ponieważ regulacja apetytu nie opiera się na zmniejszeniu ilości kalorii.
Pomimo tego, że dieta ketogeniczna ogólnie ułatwia spożywanie optymalnej ilości jedzenia, są produkty sklasyfikowane jako niskowęglowodanowe, które w większych ilościach mogą okazać się problemem. Jeśli masz problemy z odchudzaniem na diecie ketogenicznej, powinieneś uważać na te produkty:
- Produkty mleczne (jogurty, śmietana, sery)
- Orzechy
Produkty mleczne zawierają różne ilości laktozy (cukru mlecznego), który spowalnia utratę wagi. W związku z tym ograniczenie spożycia produktów mlecznych powinno pomóc nam w osiągnięciu celu.
Z tych wszystkich ostrzeżeń o produktach mlecznych zwolnione jest masło, które jest prawie czystym tłuszczem. Masło można spożywać w dowolnych ilościach i w dowolny sposób.
Orzechy z kolei zawierają sporą ilość węglowodanów, i bardzo trudno kontrolować ich ilość. Orzechy nerkowca są jednymi z najgorszych pod względem zawartości węglowodanów – zawierają one około 20% węglowodanów. Dla kogoś, kto przestrzega ścisłej diety niskowęglodowanowej z 20 gramami węglowodanów dziennie, oznacza to, że spożycie 100 gramów orzechów dostarczy im dzienną dawkę tych mikroelementów. Orzeszki ziemne mają zwykle około 10-15% węglowodanów, więc wcale nie są dużo mniej szkodliwe.
W skrócie: jeśli masz problem z utratą wagi, staraj się całkowicie unikać orzechów.
Uzupełnianie witamin i minerałów
Twoje ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pewnej ilości niezbędnych witamin i minerałów. Co się dzieje, gdy nie spożywasz ich wystarczająco dużo? Co się dzieje, gdy jesz za mało lub kiedy jedzenie, które przyswajasz, nie jest wystarczająco pożywne? Twoje ciało wzmaga uczucie głodu. W końcu – jeśli jemy więcej, zwiększamy szanse na zjedzenie wystarczającej ilości każdego składnika odżywczego, którego nam brakuje.
Z drugiej strony, stały dostęp do witamin i minerałów może oznaczać zmniejszenie poziomu głodu i zmniejszenie apetytu, a tym samym ułatwia utratę wagi.
W skrócie: jeśli potrzebujesz dodatkowych suplementów, nie bój się ich zażyć.
Witamina D
Brak witaminy D jest prawdopodobnie najczęstszym powodem braku witamin w krajach takich jak Kanada czy kraje Europy środkowej i wschodniej – w tym Polska. Najnowsze badania wskazują, że suplementacja witaminą D może wpłynąć pozytywnie na utratę wagi.
W jednym z badań 77 kobiet z nadwagą lub otyłych otrzymywało suplement 1000 jednostek witaminy D lub placebo codziennie przez 3 miesiące. Te, które brały suplement witaminy D, zmniejszyły poziom tłuszczu w organizmie o 2,7 kg – znacznie więcej niż grupa placebo, która w ogóle prawie nie zmniejszyła masy tkanki tłuszczowej.
Multiwitaminy
Badanie z 2010 roku obejmowało około sto kobiet z nadwagą, dzieląc je na trzy grupy. Jedna grupa otrzymywała codziennie suplement multiwitaminowy, druga codziennie suplement wapnia, a ostatnia grupa placebo. Badanie trwało sześć miesięcy.
Nie jest zaskakujące, że waga kobiet otrzymujących wapń lub placebo nie zmieniła się. Jednak grupa, która zażywała multiwitaminę, straciła na wadze – o około 3 kg więcej – i poprawiła swoje wskaźniki zdrowotne. Wzrósł między innymi ich podstawowy poziom metabolizmu (tempo, w jakim organizm spala kalorie w spoczynku).
Jak widać, dobre i pełnowartościowe jedzenie to z pewnością podstawa utraty wagi, ale odpowiednia ilość witaminy D może być trudna do przyswojenia z samego pożywienia. W przypadku braku słońca (np. podczas ciemnych miesięcy jesiennych i zimowych) warto uzupełnić dietę suplementami – pomoże to między innymi w zrzuceniu wagi.
Jeśli masz nadwagę i nie jesteś całkowicie pewien, czy Twoja dieta dostarcza wystarczającą ilość składników odżywczych, warto wziąć pigułkę multiwitaminową. Niestety, tego typu pigułki wciąż zawierają tylko minimalne dawki witaminy D, więc dla pełnego efektu powinieneś przyjmować jedno i drugie.
Przestań podjadać bez potrzeby
Jeśli jesz “z nudów”, łatwo wpaść w kłopoty. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów rzeczy, których należy unikać:
Produkty mleczne, takie jak śmietana i sery. Są smaczne i sycą. Problem polega na tym, że wieczorem jesz dużo sera w postaci zapiekanek… nie będąc głodnym. Podobnie sprawa ma się z deserami – jesz je, bo są smaczne.
Lub co gorsza… orzechy . Bardzo łatwo jest się zapomnieć i spożyć leżącą pod ręką miskę orzechów nieświadomie i niezależnie od tego, czy jesteś najedzony.
Na ścisłej diecie ketogenicznej głód i skłonność do jedzenia mają tendencję do znacznego spadku, zwłaszcza jeśli starasz się stracić na wadze. Twoje ciało może spalać zapasy tłuszczu, zmniejszając apetyt.
Pamiętaj, że nie zawsze musisz skończyć posiłek. Jeśli się najadłeś, odłóż talerz i wróć do niego kiedy znowu będziesz głodny. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze, przyspieszając jednocześnie utratę wagi.
W skrócie: Jedz, gdy jesteś głodny – ale tylko wtedy, gdy jesteś głodny. Zapomnij o zegarku i słuchaj swojego ciała.
Mądrze kontroluj swoje postępy
Śledzenie wagi jest czasami trudniejsze niż myślisz. Skupianie się tylko na wadze i wchodzenie na nią każdego dnia może wprowadzać w błąd, powodować niepotrzebny niepokój i podważać motywację bez powodu.
Waga niekoniecznie jest twoim przyjacielem. Możesz stracić tłuszcz – ale skala mierzy również mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Zbudowanie mięśni jest efektem zdecydowanie pozytywnym. Zatem waga lub BMI nie są doskonałymi sposobami mierzenia postępów.
Bądź wytrwały
Zwykle przybieranie na wadze trwa latami. Starając się zagubić wszystko tak szybko, jak to możliwe głodząc się, rzadko działa dobrze długoterminowo, to prosta droga do efektu yo-yo.
Kiedy zbliżysz się do swojej naturalnej wagi, będziesz ją tracić coraz wolnej. Bardzo niewielu ludzi ma niedowagę na diecie ketogenicznej – jeśli tylko jedzą, gdy są głodni.
Utrata wagi i utrzymywanie jej na niższym poziomie nie będzie możliwe bez zmiany przyzwyczajeń. Jeśli schudniesz, a następnie powrócisz do poprzedniego trybu życia i odżywiania się, kilogramy powrócą.
Długoterminowa zmiana jest trudna tylko na początku, szczególnie w czasie kilku pierwszych tygodni. To jak z rzucaniem palenia. Po wdrożeniu nowych nawyków utrzymywanie diety staje się łatwiejsze z tygodnia na tydzień, a w końcu przychodzi naturalnie.
Mniej stresu, więcej snu
Czy kiedykolwiek miałeś dość stresującego trybu życia i chciałeś się wreszcie dobrze wyspać? Większość ludzi tak ma – stres i brak snu wpływa negatywnie na próby utraty wagi.
Przewlekły stres może zwiększać poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol. Może to spowodować nasilenie głodu i zwiększenie masy ciała. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś przejrzeć możliwe sposoby na zmniejszenie lub lepsze radzenie sobie ze stresem w twoim życiu . Chociaż często wymaga to istotnych zmian, nawet poprawienie małych rzeczy – takich jak postawa podczas chodzenia lub siedzenia – może natychmiast wpłynąć na poziom hormonów stresu, a w konsekwencji także na Twoją wagę.
Powinieneś także postarać się o wystarczająco długi sen, najlepiej każdej nocy . Staraj się budzić odświeżony i wyspany, bez budzika. Jeśli jesteś osobą, która zawsze jest brutalnie zrywana z łóżka przez alarm, nigdy nie będziesz w stanie zapewnić swojemu ciału odpowiedniej dawki odpoczynku.
Jednym ze sposobów walki z niewyspaniem jest pójście do łóżka wystarczająco wcześnie, aby twoje ciało mogło samodzielnie obudzić się przed uruchomieniem budzika. Pozwolenie sobie na spokojny sen to kolejny sposób na zmniejszenie poziomu hormonów stresu.
Ponadto brak snu idzie w parze z głodem cukrowym. Ma również negatywny wpływ na samodyscyplinę i sprawia, że łatwo jest poddać się pokusie (nieprzypadkowo przesłuchiwanych więźniów pozbawia się snu). Nie wystarczająca ilość snu osłabia silną wolę i pozbawia motywacji do pracy.
W skrócie: mniej stresu, więcej snu.
Masz problemy z zaśnięciem?
Czy masz problemy ze snem, nawet jeśli masz wystarczająco dużo czasu? Oto pięć wskazówek od eksperta:
- Co wieczór idź spać o tej samej porze. W ten sposób organizm przyzwyczai się do nowego rytmu i ułatwi Ci zaśnięcie.
- Nie pij kawy po godzinie 14.00.
- Ogranicz spożycie alkoholu do trzech godzin przed snem. Mimo, że alkohol ułatwia zaśnięcie, pogarsza jednocześnie jakość snu.
- Ogranicz ćwiczenia na cztery godziny przed snem. Aktywność fizyczna pobudza krążenie i utrudnia zasypianie.
- Codziennie wystaw się na działanie promieni słonecznych na co najmniej 15 minut.
Przed snem upewnij się, że w sypialni jest ciemno i rześko. Temperatura powinna być delikatnie niższa od tej w jakiej przebywasz w czasie dnia.
Trudne, ale warte zachodu
Wiele osób może uznać, że powyższe wskazówki są trudne do przestrzegania, być może ze względu na brak czasu. Pamiętaj jednak, że lepszy sen sprawi, że będziesz bardziej wydajny w czasie dnia, i pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy.
Ćwicz mądrze
Zastanawiasz się, dlaczego dopiero teraz piszemy o ćwiczeniach?
Dzieje się tak, ponieważ niewiele rzeczy jest tak przereklamowanych pod względem utraty wagi, jak ćwiczenia fizycznie.
Samo wchodzenie po schodach zamiast używania windy lub wysiadanie z autobusu jeden postój wcześniej, nie jest w stanie zmienić Twojej wagi. To mit. Badania pokazują, że jeśli po prostu zaczniesz ćwiczyć, będziesz potrzebował co najmniej jednej godziny ciężkich treningów każdego dnia, aby zauważalnie schudnąć.
Zasadniczo, wpływ ćwiczeń na naszą wagę jest znacznie przereklamowany. Istnieją ważniejsze rzeczy, którymi powinieneś zająć się najpierw. Ćwiczenia fizyczne bez zmiany diety przypominają schodzenie po schodach ruchomych pod prąd. Niby idziesz do przodu, ale stoisz w miejscu.
Ćwiczenie nie może zrekompensować złej diety i nawyków, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności.
Jeśli jednak wiesz już wszystko o diecie, dobrym śnie i witaminach, Twoje ciało powinno być wypoczęte i naładowane energią – samo będzie także spalało tłuszcz. W takim przypadku zwiększona aktywność przyspieszy utratę wagi. Od pierwszego kroku będziesz spalać jeszcze więcej tłuszczu.
Możesz chodzić na spacery, jeździć na rowerze, tańczyć lub uprawiać dowolny sport, który Ci się podoba.
Ćwiczenia spalają także zapasy glikogenu w organizmie. Oznacza to, że po treningu można spożywać nieco więcej węglowodanów, niż można sobie na to pozwolić przy statycznym trybie życia, bez negatywnego wpływu na poziom insuliny lub przechowywanie tłuszczu.
Efekty hormonalne
Aby uzyskać jeszcze bardziej imponujący efekt, stosuj ćwiczenia, które wywołują pozytywną odpowiedź hormonalną. Oznacza to podnoszenie naprawdę ciężkich rzeczy (trening siłowy) lub trening interwałowy. Takie ćwiczenia zwiększają poziom hormonu płciowego testosteronu (głównie u mężczyzn), a także hormonu wzrostu. Wyższe poziomy tych hormonów nie tylko zwiększają masę mięśniową, ale również pomagają spalać tłuszcz “z brzucha”.
W skrócie: warto ćwiczyć, ale najpierw zadbaj o dietę. I ćwicz mądrze!
Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej?
To zależy. Odchudzanie to bardzo zindywidualizowany proces. Wszystko zależy od tego jakie są Twoje cele końcowe oraz jak długo chcesz pozostać na diecie.
Szybkość wstąpienia w stan ketozy zależy od ilości spożywanych węglowodanów, a także aktywności fizycznej. Oznacza to, że niższe spożycie węglowodanów i wyższa aktywność fizyczna pozwalają na szybsze wejście w stan ketozy, a co za tym idzie – szybsze zobaczenie efektów odchudzania.
Dieta ketogeniczna – czas trwania
Ile tak naprawdę powinna trwać dieta ketogenna? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Może trwać kilka tygodni, miesięcy a możesz ją stosować nawet całe życie.
Jak dieta ketogeniczna wygląda w praktyce? Badania
Do dnia dzisiejszego zostało przeprowadzonych wiele badań, które potwierdzają skuteczność keto diety.
W 2008 roku zostało przeprowadzone badanie, które miało na celu sprawdzenie zarówno skuteczności diety ketogenicznej, oraz zbadanie poziomu głodu na tej diecie. Badanie zostało przeprowadzone na losowej grupie 20 otyłych mężczyzn od 20-65 lat. Badanym masę ciała mierzono codziennie, a poziom głodu mierzony był za pomocą komputerowego systemu analogowego.
Efekty:
W ciągu 4 tygodni u badanych zaobserwowano średni spadek wagi o 6,3 kg. Poziom uczucia głodu był niski.
Kolejne badania miały na celu ocenienie skuteczności i wpływu diety ketogeniczej na chorobliwą otyłość. Opierały się na przebadaniu 6 osób w wieku 12-15 lat, których średnia masa ciała wynosiła 147,8kg. Badania te prowadzone były przez 8 tygodni, a dzienny, dozwolony limit spożywanych produktów wynosił 650-725 kcal.
Efekty:
Po 8 tygodniach utrata masy ciała wynosiła średnio 15,4kg. Dodatkowo, wraz ze zmniejszaniem się wagi malał problem bezsenności, a wszystkie badania krwi pozostawały w normie.
Badania z 2012 roku miały na celu porównanie diety ketogenicznej oraz diety hipokalorycznej. Zostały one przeprowadzone na grupie 58 otyłych dzieci. Pacjenci zostali umieszczeni na jednej z dwóch diet a czas jej trwania wynosił 6 miesięcy.
Efekty:
W obydwu grupach masa ciała oraz tłuszczu istotnie się zmniejszyły, jednakże większa różnica zauważalna była u pacjentów, którzy stosowali dietę ketogeniczną. Dodatkowo stwierdzono, że keto dieta jest bezpieczną alternatywą dla innych diet stosowanych przy odchudzaniu dzieci.
Ile schudnę w ciągu miesiąca na diecie ketogenicznej?
W pierwszych tygodniach dieta ketogeniczna pozwala na zrzucenie około 5 kilogramów. W dalszych etapach spadek wagi nie jest aż tak znaczący. Jeżeli chcesz dalej pozbywać się większych ilości zbędnych kilogramów, musisz pamiętać o aktywności fizycznej. Nie licz na to, że dieta wykona całą pracę za Ciebie. Ćwiczenia są równie ważne co stosowana dieta, nie zapominaj o nich.
Dieta ketogeniczna jako skuteczny sposób na odchudzanie
W skrócie:
- Wiele prac badawczych dotyczących skuteczności diety ketogennej opiera się na badaniu osób otyłych w różnym wieku. Wszystkie z nich pokazują, że dieta ta jest zarówno skutecznym jak i zdrowym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów.
- Badani nie narzekali na głód, co z pewnością jest plusem stosowania diety ketogenicznej. Jednym z powodów rezygnacji ze stosowanych diet jest uczucie ciągłego nienasycenia.
- Wyniki badań pacjentów nie pogarszały się, a niektórzy z nich przestali mieć problemy z bezsennością.
- Dietę ketogeniczną można stosować w każdym wieku – jest ona całkowicie bezpieczna nawet dla dzieci i może być skutecznie stosowana do szybkiego odchudzania chorobliwej otyłości.
Bibliografia i źródła:
https://academic.oup.com/ajcn/article/87/1/44/4633256
https://pediatrics.aappublications.org/content/101/1/61.short
https://www.degruyter.com/view/j/jpem.2012.25.issue-7-8/jpem-2012-0131/jpem-2012-0131.xml
4 komentarze
Fajny artykuł. Wreszcie ćwiczenia fizyczne nie są na piedestale, a jak już wiadomo nadmierne ćwiczenia, tez powodują stres dla organizmu,co nie sprzyja utracie wagi. Pomyśleć ile lat nam sprzedawano diety beztłuszczowe i ćwiczenia i jakoś nikt nie chciał zauważyć ze to nie działa.
Swietnie napisane
świetnie napisane, jestem na keto i teraz moim celem jest rezygnacja z przetworzonych produktów, zacząłem od tzw. dirty keto aby było łatwiej, ale teraz chciałbym oczyścić przynajmniej częściowo swoją dietę
Dziękuję za ten artykuł. Jak dla mnie jest utrafiony w punkt. Pierwsze trzy tygodnie adaptacji do diety keto były upiornie ciężkie: zawroty głowy, osłabienie i senność, dołek emocjonalny, płaczliwość, ogólne rozbicie. Klasyczne objawy “detoksu” od węgli. Organizm bez ich dostarczania musiał się przestawić na inny rodzaj “paliwa”: T + B. Po trzech tygodniach wypłynęłam na spokojne wody i od tamtej pory nie odczuwam głodu i nie czuję się osłabiona. Pozytywy: dwa kilo mniej, znikło przetłuszczanie się włosów (przed keto włosy musiałam myć co 2 ni, teraz są świeże do 7 dni), jasność umysłu i większy dystans do stresujących sytuacji, zero objawów alergii (alergikiem jestem niemal całe życie!) Słowem – bomba! Pozdrawiam wszystkich!