Post przerywany

Post przerywany jest określany jako starożytny sekret zdrowia. Starożytny, ponieważ praktykowano go w całej ludzkiej historii, na przykład  w czasach faraonów Egipcjanie pościli do 42 dni przed świętami. Sekret, ponieważ ta niezwykle skuteczna metoda została praktycznie zapomniana.

Starożytny post przerywany

 

W naszych czasach zalety postu odkrywane są na nowo. Jeśli jest on przeprowadzony właściwie, może przynieść olbrzymie korzyści: utratę masy ciała, zwiększenie ilości energii, odwrócenie cukrzycy typu 2 i nie tylko. Dodatkowo zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Post przerywany – czy to po prostu głodówka?

Nie. Post różni się od głodu w jeden istotny sposób. Kontrola. Głodujemy mimo naszej woli, nie jest to ani celowe ani kontrolowane. Natomiast post jest dobrowolnym wstrzymywaniem się od jedzenia dla celów duchowych, zdrowotnych lub innych.

zdrowotne właściwości postu

Mimo, że mamy dostęp do jedzenia, wybieramy inaczej. Post może trwać dowolny okres czasu – od kilku godzin, do kilku tygodni. Możesz rozpocząć post w dowolnym momencie swojego życia, i kiedy chcesz możesz go zakończyć.

Post nie ma ustalonych ram czasowych – za każdym razem, gdy nie jesz – pościsz. Pościć możesz pomiędzy kolacją a śniadaniem następnego dnia, czyli około 12-14 godzin. W tym sensie post powinien być uważany za część codziennego życia.

Po co? Jest to prawdopodobnie najstarsza i najpotężniejsza interwencja dietetyczna, jaką można sobie wyobrazić.

Zastanów się nad terminem “break fast” (śniadanie). Odnosi się to do posiłku, który łamie twój post – co odbywa się codziennie. Zamiast być jakąś okrutną i niezwykłą karą, język angielski domyślnie uznaje, że post powinien być wykonywany codziennie, nawet jeśli tylko przez krótki czas.

Post nie jest czymś dziwnym i nienaturalnym, ale częścią codziennego, normalnego życia, jednak w natłoku nowych wrażeń, diet i cudownych produktów zapomnieliśmy o jego niesamowitej mocy i zignorowaliśmy jej terapeutyczny potencjał.

Jak działa post przerywany?

Post pozwala organizmowi spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że jest to zupełnie naturalne, a ludzie ewoluowali by pościć bez szkodliwych konsekwencji dla zdrowia. Tłuszcz ciała jest jedynie energią żywnościową, która została zmagazynowana. Jeśli nie jesz, twoje ciało po prostu “zje” własny tłuszcz przetwarzając go na energię.

Jeśli nie jesz, pościsz. Oto jak to działa:

Kiedy jemy, dostarczamy organizmowi więcej energii niż jest w stanie wykorzystać. Część tej energii musi być przechowywana do późniejszego wykorzystania. Insulina jest kluczowym hormonem zaangażowanym w magazynowanie energii żywnościowej.

Poziom insuliny wzrasta, gdy jemy, pomagając przechowywać nadmiar energii na dwa różne sposoby. Cukry łączą się w długie łańcuchy, zwane glikogenami, a następnie przechowywane w wątrobie. Istnieje jednak ograniczona przestrzeń magazynowa; gdy zostanie zużyta, wątroba zaczyna przekształcać nadmiar glukozy w tłuszcz. Proces ten nazywa się lipogenezą.

Część nowo powstałego tłuszczu jest przechowywana w wątrobie, ale większość przenoszona do innych złogów tłuszczu w ciele. Chociaż proces ten jest nieco bardziej skomplikowany od tego, który przedstawiamy, nie istnieje “maksymalny poziom” tłuszczu w organizmie. W naszych ciałach znajdują się dwa uzupełniające się systemy magazynowania energii. Jeden jest łatwo dostępny, ale z ograniczoną przestrzenią do przechowywania (glikogen), a drugi jest trudniejszy do uzyskania, ale ma nieograniczoną przestrzeń do przechowywania (tkanka tłuszczowa).

Proces ten postępuje odwrotnie, gdy nie jemy. Poziom insuliny spada, sygnalizując ciału, aby zaczęło spalać zmagazynowaną energię, ponieważ nie ma już jedzenia. Poziom glukozy we krwi spada, więc organizm musi teraz wyciągnąć glukozę z miejsca przechowywania, aby spalić energię.

Glikogen jest najłatwiej dostępnym źródłem energii. Jest on podzielony na cząsteczki glukozy, które dostarczają energię dla innych komórek. To może dostarczyć wystarczającą ilość energii, aby zasilić ciało przez 24-36 godzin. Potem ciało zacznie rozkładać tłuszcz na energię.

Tak więc ciało istnieje naprawdę tylko w dwóch stanach – stan karmienia (insulina wysoka) i głodzenia (insulina niska). Albo magazynujemy energię żywnościową, albo ją spalamy.

Jeśli zaczniemy jeść w momencie, w którym wstajemy z łóżka i nie przestaniemy, dopóki nie pójdziemy spać, prawie cały czas spędzamy w stanie odżywiania się. Z biegiem czasu przybieramy wtedy na wadze. Nie pozwoliliśmy naszemu ciału na spalenie zbędnej energii.

Aby przywrócić równowagę lub schudnąć, musimy po prostu zwiększyć ilość czasu, przez który spalamy energię. W istocie post pozwala ciału wykorzystywać zgromadzony tłuszcz. W końcu o to tu chodzi. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma w tym nic złego . Tak właśnie zaprojektowano nasze ciała. Tak robią psy, koty, lwy i niedźwiedzie i ludzie.

Jeśli ciągle jesz – tak jak często zalecają dietetycy, twoje ciało po prostu użyje dostarczanej mu z jedzenia energii i nigdy nie spali tłuszczu. Będziesz go tylko przechowywać. Twoje ciało zachowa go na czas, kiedy pożywienia nie będzie.

Korzyści wynikające z przerywanego postu

Największą zaletą postu jest utrata wagi. Istnieje jednak wiele innych korzyści, które ludzie dostrzegli już w czasach starożytnych.

utrata wagi przy poście przerywanym

Okresy postu były często nazywane “oczyszczaniem” lub “detoksyfikacją”, ale idea jest ta sama – powstrzymanie się od jedzenia żywności przez określony czas z przyczyn zdrowotnych. Ludzie wyobrażali sobie, że ten okres powstrzymywania się od jedzenia oczyści systemy toksyn z ich ciał i odmłodzi je. Mieli więcej racji niż im się wydawało.

Fizyczne korzyści ze stosowania postu to między innymi:

 • Większa jasność umysłu i koncentracja
 • Ustabilizowanie wagi i utrata tkanki tłuszczowej
 • Obniżony poziom insuliny i cukru we krwi
 • Odwrócenie cukrzycy typu 2
 • Lepsze spalanie tłuszczu
 • Szybsza produkcja hormonu wzrostu
 • Obniżony poziom cholesterolu we krwi
 • Zapobieganie chorobie Alzheimera
 • Wydłużenie życia
 • Aktywacja oczyszczania komórkowego poprzez stymulację autofagii
 • Redukcja stanów zapalnych

Post oferuje wiele ważnych unikalnych zalet, które nie są dostępne w typowych dietach.

Tam, gdzie diety komplikują życie, post wszystko ułatwia. Diety są drogie, post – bezpłatny. Diety czas zabierają, post go oszczędza. Diety nie możesz przestrzegać zawsze i wszędzie, z postem sobie poradzisz. Diety mają różny poziom skuteczności, post – 100%. Nie ma skuteczniejszej metody obniżania produkcji insuliny i zmniejszania masy ciała.

Krótsze posty (<24 godz.)

Post oferuje nieskończoną elastyczność. Możesz pościć tak długo lub krótko, jak chcesz, ale oto kilka popularnych schematów. Ogólnie rzecz biorąc, krótsze posty można podejmować  częściej.

16: 8

Ten typ postu obejmuje codzienny głód przez 16 godzin. Czasem jest to również określane jako “8-godzinne” okno “jedzenia”. Zjadasz wszystkie posiłki w ciągu 8 godzin i pościsz w ciągu pozostałych 16. Zwykle stosuje się go codziennie lub prawie codziennie.

Dla przykładu, możesz jeść posiłki o godzinach 11:00, 14:00 i 19:00.

20: 4

Ten typ postu obejmuje 4-godzinne okno przeznaczone na jedzenie i 20-godzinny post.

Dla przykładu możesz jeść codziennie od 14:00 do 18:00 i pościć przez pozostałe 20 godzin.

Dłuższe posty (> 24 godziny)

24-godzinne posty

Obejmuje to post od obiadu do kolacji. Jeśli zjesz kolację pierwszego dnia, pomijasz następnego dnia śniadanie i obiad a jesz dopiero kolację. Oznacza to, że nadal jesz codziennie, ale tylko raz w ciągu dnia. Tego typu post powinno się stosować 2 do 3 razy w tygodniu.

5: 2

Ta dieta obejmuje 5 dni regularnego jedzenia i 2 dni postu. W te dwa dni można jeść maksymalnie 500 kalorii każdego dnia. Te kalorie można spożywać o dowolnej porze – albo w ciągu dnia, albo w postaci pojedynczego posiłku.

36-godzinne posty

Ten typ postu obejmuje nie przyjmowanie posiłków przez całą dobę. Na przykład, jeśli zjesz obiad w dniu 1, pościsz przez cały dzień 2 i nie będziesz jadł ponownie aż do śniadania w 3. dniu. Zazwyczaj jest to 36 godzin postu. Tego typu postępowanie zapewnia większą skuteczność w przypadku odchudzania. Drugą wielką korzyścią jest to, że unikamy pokusy, aby podjadać w dniu 2.

Post wydłużony

Możesz pościć prawie w nieskończoność. Generalnie w przypadku postów trwających dłużej niż 48 godzin należy stosować preparaty witaminowe w celu uniknięcia niedoboru mikroelementów. Rekord świata na czczo wynosi 382 dni, więc próba zastosowania postu trwającego 7-14 dni nie powinna być wielkim wyzwaniem!

Q&A dotyczące postu

Kto nie powinien pościć?

Nie powinieneś pościć, jeśli:

 

 • Masz niedowagę (BMI <18,5)
 • Jesteś w ciąży – potrzebujesz dodatkowych składników odżywczych dla Twojego dziecka.
 • Karmisz piersią – potrzebujesz dodatkowych składników odżywczych dla swojego dziecka.
 • Masz poniżej 21 lat – potrzebujesz dodatkowych składników odżywczych aby rosnąć i rozwijać się.

Możesz pościć, ale ostrożnie:

 • Jeśli masz cukrzycę
 • Jeśli bierzesz leki na receptę.
 • Jeśli masz dnę moczanową lub wysoki poziom kwasu moczowego.

Czy poszczenie nie da mojemu organizmowi sygnału do oszczędzania energii?

Nie. Jest to najczęstszy mit o poście. W rzeczywistości prawda jest wręcz przeciwna. Badania jednoznacznie pokazują, że na czczo wzrasta podstawowa przemiana materii.

Czy mogę ćwiczyć podczas postu?

Tak. Powinieneś kontynuować wszystkie swoje zwykłe czynności, w tym ćwiczenia, podczas postu. Nie potrzebujesz jedzenia, aby zapewnić energię sobie do ćwiczeń. W tym czasie Twój organizm będzie spalał tłuszcz w celu dostarczenia Ci energii.

ćwiczenie podczas postu przerywanego

 

Co zrobić z uczuciem głodu?

Najważniejszą rzeczą którą trzeba przyjąć do wiadomości jest to, że głód przychodzi i mija falami. Większość ludzi martwi się, że głód będzie coraz bardziej odczuwalny, aż stanie się nie do zniesienia, ale tak się nie stanie. Zamiast tego głód pojawia się w falach. Jeśli po prostu go zignorujesz i wypijesz filiżankę herbaty lub kawy, zwykle po prostu minie.

Podczas dłuższych postów głód często wzrasta aż do drugiego dnia. Potem stopniowo się cofa; a wiele osób zgłasza całkowitą utratę czucia głodu w 3-4 dniu. Twoje ciało jest teraz zasilane tłuszczem. W gruncie rzeczy twoje ciało “je” swój własny tłuszcz na śniadanie, obiad i kolację i dlatego nie jest już głodne.

Czy post nie “spali” moich mięśni?

Nie. Podczas postu organizm najpierw rozkłada glikogen na glukozę w celu uzyskania energii. Po tym, aby zapewnić energię, ciało rozpoczyna spalanie tłuszczu. Nadmiar aminokwasów (bloków budulcowych białek) jest również wykorzystywany do wytwarzania energii, ale organizm nie pali własnych mięśni w poszukiwaniu paliwa.

Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące przerywanego postu?

Oto kilka najważniejszych wskazówek:

 • Pij wodę
 • Bądź zajęty
 • Pij kawę lub herbatę
 • Zignoruj falę głodu

Nie mów nikomu, kto może Cię wyśmiać, że pościsz

Przestrzegaj diety ketogenicznej pomiędzy postami. W ten sposób zmniejszysz głód i ułatwisz sobie poszczenie.

Jak powinienem wychodzić z postu?

Łagodnie. Im dłuższy post, tym delikatniejszy musisz być. Zjedzenie na czczo dużego posiłku może wywołać ból brzucha. Chociaż nie jest to poważna dolegliwość, należy podchodzić do sprawy bardzo ostrożnie.

Czy nie jest ważne, aby zjeść śniadanie każdego ranka?

Nie, nie jest. Jest to stare błędne przekonanie oparte na spekulacjach i statystykach. Pomijanie porannego posiłku daje twojemu ciału więcej czasu na spalanie tłuszczu na energię.

Czy kobiety mogą pościć?

Oczywiście. Jedynym wyjątkiem są kobiety z niedowagą, kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Poza tym nie ma powodu, by nie pościć. Kobiety mają problemy podczas postu, ale mają je także mężczyźni. Czasami kobiety nie osiągają pożądanych rezultatów, ale to samo dzieje się z mężczyznami.

Kobiety pościły przez tysiące lat bez żadnego problemu. Badania pokazują, że średnia utrata masy ciała u poszczących kobiet i mężczyzn jest podobna.

Czy poszczenie nie daje takich efektów jak ograniczenie kalorii?

Nie. Post skraca czas spędzany na jedzeniu i odpowiada na pytanie “kiedy jeść”. Redukcja kalorii odnosi się do pytania “co jeść”. Są to odrębne kwestie i nie należy ich ze sobą mylić.

Czy post pomoże mi zrzucić wagę?

Absolutnie tak.

Jak zacząć post przerywany

Skoro już znasz wszystkie podstawowe zasady postu, jak zacząć? Po prostu wykonaj następujące kroki:

Zdecyduj, jaki typ postu chcesz wykonać

Zdecyduj, ile czasu chcesz pościć

Zacznij pościć. Jeśli nie czujesz się dobrze lub masz jakiekolwiek obawy, przerwij post i poszukaj pomocy

Kontynuuj wszystkie zwykłe czynności poza jedzeniem. Bądź zajęty i żyj normalnie.

Tak. To naprawdę jest TAK proste. Powodzenia

korzyści z postu przerywanego

2 komentarze

 1. Irena pisze:

  Od tygodnia praktykuje post przerywany 8/16 i jestem meggaaaaa zadowolona.
  To jest naprawdę prostsze niż myślałam chyba najtrudniejsze w tym wszystkim jest podjęcie ostatecznej decyzji i zrobienie pierwszej 16 godzinnej przerwy w jedzeniu.
  No i efekty są takie że mam więcej energii rano bez śniadania niż po śniadaniu 🤓
  Noooo… iii….2 kg juz sie pozbylam👍

  Na pewno godne polecenia.

 2. Karol pisze:

  Dzisiaj tj. 20.04.2020 zaczynam post 50:50. dzien jedzenia, dzien postu. noce ma sie rozumec naleza do okresu postu. Zobaczymy co z tego wyniknie. Dam znac za jakis czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *