Dieta ketogeniczna jest nie tylko skutecznym narzędziem odchudzającym. Zwolennicy tej diety twierdzą, że poprawia ona samopoczucie, zmniejsza liczbę napadów padaczkowych a także pozwala osobom chorym na cukrzyce zmniejszyć dawkę insuliny. W ostatnich latach pojawiła się teoria mówiąca o tym, że wprowadzenie organizmu w stan ketozy może pomóc w leczeniu raka.
Efekt Warburga
W latach 20. Biochemik Otto Warburg zauważył, że komórki rakowe zużywają więcej glukozy niż zdrowe komórki. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy znacznie obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu komórki rakowe nie mają możliwości zużywania paliwa, które tworzone jest podczas dostarczania cukrów do organizmu. W tym przypadku, komórki rakowe zostają pozbawione energii, natomiast normalne komórki dostosowują swój metabolizm do nowego trybu życia.
Potencjalna ścieżka leczenia raka
Obecnie naukowcy prowadzą wiele badań, które mają na celu zbadanie diety ketogenicznej jako nowy, bezpieczny sposób pomagający w walce z nowotworami. Jedno z takich badań przeprowadził Jung-Whan Kim, asystent profesora nauk biologicznych z University of Texas w Dallas. Badanie zostało przeprowadzone na myszach z rakiem płaskonabłonkowym przełyku (SCC).
Obserwacje wykazały, że dieta ketogeniczna, jak i inne sposoby obniżenia glukozy we krwi nie zmniejszyły nowotworu, ale znacznie zahamowały wzrost guza. Działanie to nie miało tak samo pozytywnego wpływu na inne nowotwory niż SCC, które opierają swój wzrost na dostarczanej glukozie.
Czy to zawsze działa?
Uważa się, że wiele rodzajów komórek rakowych jest silnie uzależnionych od glukozy jako źródła energii. Jednak, leczenie nowotworów dietą ketogeniczną jest podejściem, które może nie przynieść pozytywnych skutków przy każdym rodzaju raka. Nie należy także unikać innych, sprawdzonych metod leczenia. Dieta ketogeniczna może być skutecznym uzupełnieniem w walce z nowotworem.
Wykazano, że post, który wywołuje stan ketozy nie tylko zwiększa działanie chemioterapii, ale także łagodzi jej skutki uboczne oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Choć żadne badania na ludziach nie wykazały, że dieta ketogenna jest szkodliwa, to pacjenci, którzy chcą uzupełnić swoje leczenie o te dietę powinni skonsultować się z dietetykiem.