Dieta ketogeniczna przy padaczce

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele leków stosowanych przy leczeniu padaczki. Pomimo tego, 35% pacjentów pozostaje opornych na działanie tych lekarstw. Dieta ketogeniczna znalazła swoje zastosowanie już w latach 20. XX wieku.  Została ona wykorzystana do leczenia niezwykle trudnych przypadków padaczki zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest ona również skuteczna przy leczeniu zespołu Draveta, zespołu Angelmana, zespołu Westa (występującego u niemowląt i małych dzieci) oraz stwardnienia guzowatego.

Zastanawiasz się nad przejściem na dietę ketogeniczną, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym momencie mamy dużą promocję na indywidualną dietę ketogeniczną, która pozwoli Ci wejść w keto szybko i bezpiecznie!

infografika dieta ketogeniczna przy padaczce

Efektywne leczenie padaczki

Badanie kliniczne w Great Ormond Street Hospital w 2008 r. oraz inne badania przeprowadzone od tego czasu wykazały, że dieta ketogeniczna ma znaczący wpływ na zmniejszenie się częstotliwości napadów padaczki u niektórych dzieci. Po trzech miesiącach u około 38% dzieci, które zaczęły stosować dietę ketogeniczną, zauważono zmniejszenie liczby napadów o ponad 50%. Dzięki temu, możliwe było zredukowanie u tych dzieci dawki przyjmowanych leków. U pozostałych pacjentów zauważono większą świadomość oraz czujność w kontrolowaniu napadów padaczki. Jeżeli pomimo stosowania diety ketogennej, w ciągu trzech miesięcy od jej rozpoczęcia nie zauważona zostanie żadna poprawa, należy przerwać leczenie.

 

Odmiany diety ketogennej

Zmodyfikowana dieta Atkinsa i zmodyfikowana dieta ketogenna to mniej drastyczne, ale równie skuteczne diety stosowane przy leczeniu padaczki lekoopornej. Charakteryzują się one spożywaniem większej ilości tłuszczy oraz większą kontrolą nad dostarczanymi węglowodanami, co pozwala na stworzenie urozmaiconego jadłospisu. Należy pamiętać, by w przypadku padaczki nie stosować keto diety oraz diet pokrewnych bez konsultacji z dietetykiem.

Kiedy nie stosować diety?

Nie zaleca się stosowania diety ketogennej w przypadku niedoboru L-Karnityny, deficytu karboksylazy pirogronianowej, niedoboru dehydrogenazy acylo-CoA o krótko, średnio i długołańcuchowych a także przy porfirii.

Skutki uboczne

Dieta ketogenna zazwyczaj wiąże się z istotną zmianą spożywanych pokarmów, co może nieść za sobą negatywne skutki. Podczas stosowania tej diety mogą pojawić się problemy trawienne takie jak biegunka czy zaparcia.  Wystąpić może także krótkotrwałe zmęczenie i poczucie braku energii.

Wszystkie niepożądane działania są naturalne. Niektóre z tych problemów występują jedynie w początkowej fazie stosowania diety ketogenicznej. Po okresie przejściowym powinny one ustąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *